3:49 PM

Top 50 MN Comets of the past 10 years

We are proud and excited to announce the top 50 MN Comets of the past 10 years. Over the next month we will be pairing this list in half to make a 10 person Honorable Mention, and three separate 5 person All Comet Teams. Players in the 2007-2016 classes are eligible. Players are listed alphabetically, with HS and then in parenthesis their college(s) attended.

 

2007

Andrew Bernstetter, Holdingford (St. Cloud State)
Jesse Fisher, Pequot Lakes (St. Cloud State)
Cory Neitfeld, Paynesville (Ridgewater CC)
Landon Stanfield, Brainerd (Coe College)
Tyler Wruck, Foley (Bemidji State)

 

2008

Kellan Dahlquist, Foley (Bethel)
Kendall Smith, Apollo, (Central Lakes CC)
Adam Thielen, Detroit Lakes (MSU- Mankat, FB) Minnesota Vikings

 

2009

Tim Bergstrasser, Apollo (St. Cloud State)
Jordan Christianson, Sauk Rapids (St. Scholastica)
Andre Garth, Apollo(NIACC)
Tydan Storrusten, Pelican Rapids(Northern State)
Nate Wolters, Tech (South Dakota State) Milwaukee Bucks/Bestikas

 

2010

Shan Condon, MACCRAY (SMSU)
Taylor Filipek, Willmar(Eastern Kentucky/MSU- Moorhead)
Alex Hanks, Tech(MSU- Mankato)
Mike Johnson, Grand Rapids (U Mary)
Dan Kornbaum, Little Falls (UMD/Augsburg)
Zach Noreen, Albany (Bemidji State)
Jordan Riewer, Staples- Motley(MSU- Moorhead)
Erik Tengwall, New London Spicer(St. Thomas)

 

2011

Seth Hinrichs, MACCRAY (Lafayette), FC Porto
Simon Krych, Apollo (Nebraska Omaha/St. Cloud State)
Blake Maslonkowski, Apollo (U Mary/SJU)
Jayme Moten, New London (Tx Pan American/MSU- Mankato/North Central)
Travis Rollo, Mayer Lutheran (Army)

 

2012

Joe Burt, Cathedral (Augustanna, Olney JC, Lyon College)
Nate Meyer, ROCORI( South Dakota State/St. Cloud State FB)
Damien Reinke, Becker (MSU- Moorhead)
Tyler Vaughan, Braham(MSU- Moorhead)

 

2013

Pat Fischer, Sartell (Bemidji State)
Aaron Lien, Moorhead( MSU- Moorhead)
Scottie Stone, Melrose(St. Cloud State)
Jake Wilson, Zimmerman (UMD)
Conor Voss, Cathedral (Columbia)

 

2014

Ryan Bruggeman, Pelican Rapids (SMSU)
Clay Elrod, Elk River(Bemidji State/Northwestern)
Andy Foley, Tech(St. Cloud State)
Brian Goodwin, BBE( NDSCS/Wayne St.)
Christian Pekarek, Upsala ( Bemidji State)
Austin Poe, Big Lake( Sioux Falls)
Austin Rund, Fergus Falls(Concordia Moorhead)

 

2015

Cody Dorow, Moorhead (MSU- Moorhead)
Nate Lorenz, Breckenridge (UM- Crookston)
Kyle McDonald, Cambridge (UW Eau Claire)
Cole Murray, Rogers ( MSU- Moorhead)
Brindley Theisen, Cathedral ( St. Cloud State)

 

2016

Kobe Boraas, Sauk Rapids( Undecicded)
Cole Dahl, Northern Freeze(Northern State)
Matt Kreklow, Delano ( U Mary)
Ethan Novacinski, Apollo (SJU)

 


8:46 AM

MN Comets Black Friday Basketball Clinic

Friday, November 27, 2015

 

Location: Whitney Recreation Center

Schedule:

  • 8:00am - 10:00am 3rd, 4th, 5th Boys
  • 10:00am - 12:00pm 6th, 7th, 8th Boys
  • 12:00pm - 2:00pm 6th, 7th, 8th Girls

Click Here to Download Registration Form


Tags:
9:19 PM

Order Your Comets Clothing!

  • Go to lidsteamsports.com
  • Click on "Flash Stores"
  • Type in the flash store code (listed on top of the instructions pdf) and click "Submit Code"
  • Select team merchandise and add to shopping cart
  • Once shopping is complete, click on "Checkout" and either register as a new customer, or log in with previously registered information

*PLEASE NOTE: Orders must be completed on or before 4/16/15


10:18 AM

Comets Day 2015

Contests - Prizes - Games!

When: Saturday, April 4th
Where: Whitney Recreation Center

Click here to download the schedule.

 


Tags:
1:21 PM

2015 Alternate Tryout Session

For those who are unable to attend our regular tryout sessions, we are offering a alternate tryout session.

 

Make-up Session

Thursday, March 12th

Location: Avon Elementary School

 

Girls 6:30pm - 7:30pm

Boys 7:30pm - 8:30pm

 


Tags:
10:44 PM

2015 Tryout Dates & Times

Tryouts Session 1

Saturday, March 14th

Location: Apollo High School

 

7th & 8th Grade Girls 9:00-10:30
5th & 6th Grade Girls 10:30-12:00

 

 

Tryouts Session 2

Sunday, March 15th

Location: Apollo High School

 

9th Grade Boys 9:00-10:30
10th & 11th Grade Boys Regional/Blue/White 10:30-12:00
10th & 11th Grade Boys Elite 12:30-2:00

 

 

Tryouts Session 3

Sunday, March 22nd

Location: St. Cloud Tech High School

 

9th Grade Girls 9:00-10:30
10th & 11th Grade Girls Regional/Blue/White 10:30-12:00
10th & 11th Grade Girls Elite 12:30-2:00

--------------

5th & 6th Grade Boys 2:00-3:00
7th & 8th Grade Boys 3:00-4:30

 


Tags:
Upcoming Events:
Thursday, Jun 29, 2017
2017 Great Plains Alliance
07:00 AM to 11:00 PM

Team Spotlight:

 

Photo Gallery: